Τα μαθηματικά αλλιώς!

Την Παρασκευή 12/4/24 οι μαθηματικοί του σχολείου αποφάσισαν να κάνουν το μάθημα εκτός τάξης!!!!

Γέμισαν κύκλους ,πολύγωνα ,τρίγωνα και χαρούμενα παιδιά, η πλατεία ,το λιμάνι και το κάστρο της Χίου!

Επανάληψη κύκλο ,πολύγωνα, τριγωνομετρία γνωρίζοντας τις ομορφιές της πόλης μας!

Β1-Βασιλική Πέτροβα.

Το μάθημά μας σε τραγούδι

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Β2 και Β3 πραγματοποίησαν δραστηριότητες και εφαρμογές Μαθηματικών και Φυσικής έξω από την τάξη και συγκεκριμένα στον νότιο λιμενοβραχίονα της Χίου!

Εκεί οι μαθητές

• με χάραξη κύκλων υπολόγισαν την τιμή της σταθεράς π ως  λόγο του μήκους  προς τη διάμετρο
  • κατασκεύασαν με κιμωλίες ορθογώνιο σύστημα συντεταγμένων και εξασκήθηκαν στην τοποθέτηση σημείων, στις έννοιες της αξονικής και κεντρικής συμμετρίας, στις αποστάσεις σημείων καθώς και στην χάραξη ευθειών.
  • μέτρησαν διάφορα διαστήματα σε διαφορετικά σημεία του λιμανιού και τις αντίστοιχες μετατοπίσεις με τη χρήση εφαρμογής κινητού τηλεφώνου.
  • εντόπισαν την ταυτότητα πλοίων που προσέγγιζαν το λιμάνι με τη βοήθεια του traffic marine και υπολόγισαν  την ταχύτητα τους τη στιγμή που έμπαιναν σ΄αυτό.
  • τέλος, υπολόγισαν την ταχύτητα των συμμαθητών τους, καθώς έτρεχαν ή περπατούσαν σε διάφορα σημεία.

Τα παιδιά με ενθουσιασμό συμμετείχαν στο πρόγραμμα και μέσα από την δράση αυτή, που είχε και στοιχεία παιχνιδιού, εμπέδωσαν έννοιες των Μαθηματικών και της Φυσικής.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ζαννίκου Βιέρα, Ζιούλης Κώστας, Καλαφάτης Νίκος