Ημέρα ποίησης

Τι είναι ποίηση; Μήπως είναι δύσκολο να οριστεί; Μήπως είναι ένα τριαντάφυλλο στον κήπο του σχολείου;

Κατά τον Πλάτωνα πάντως “Η ποίηση ένα πράγμα ανάλαφρο, ιερό και φτερωτό”

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποίησης μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων της Χίου παρουσίασαν τα ποιήματά τους και συμμετείχαν με χορωδίες των σχολείων τους σε παράσταση στο Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο με τίτλο “Οι έφηβοι ποιητές συστήνονται” ήταν μια εξαιρετική παράσταση και μας συγκίνησε βαθιά η ευαισθησία και ο προβληματισμός των παιδιών. Την εκδήλωση οργάνωσε η ΔΔΕ Χίου & ο τομέας σχολικών Δραστηριοτήτων με υπεύθυνες την κ. Δ. Μουτάφη και την κ. Μ. Χειλά σε συνεργασία με την ομάδα ποίησης Σείστρο και το σύλλογο Φίλων βιβλιοθήκης Κοραή.

Το σχολείο μας  εκπροσώπησαν μαθητές Α και Β γυμνασίου υπό τη διεύθυνση του καθηγητή μουσικής κ. Κώστα Γανιάρη