Ομάδες Γονέων

ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ 3ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ  ΓΟΝΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΧΙΟΥ ΝΑΥΤΙΛΟΣ

Στο διάστημα Φεβρουάριος –Μάρτιος 2023 λειτούργησε Ομάδα Γονέων για γονείς του σχολείου μας. Στόχος των Ομάδων Γονέων είναι η στήριξη και η ενδυνάμωση του γονεϊκού ρόλου. Στο πλαίσιο της ομάδας ο κάθε γονιός μπορεί να ενημερωθεί για θέματα της παιδικής και εφηβικής ανάπτυξης, να αποκτήσει μεγαλύτερη αυτογνωσία για τις δικές του ανάγκες και προσδοκίες και για τον τρόπο που λειτουργεί στις σχέσεις του με τα παιδιά.
Πραγματοποιήθηκαν 7 εβδομαδιαίες συναντήσεις.
Η θεματολογία των συναντήσεων ήταν η παρακάτω:
– Ανάγκες και χαρακτηριστικά σε κάθε φάση της εφηβείας
– Σχέση με γονείς στην κάθε φάση
– Δυσλειτουργικές στάσεις γονιών απέναντι στους εφήβους
– Δεξιότητες επικοινωνίας-ενεργητική ακρόαση
– Επίλυση συγκρούσεων και αυτοε πιβεβαιωτική συμπεριφορά
– Ο ρόλος της φιλίας και της παρέας στην εφηβεία

Με δεδομένες τις απαιτήσεις του σύγχρονου γονεϊκού ρόλου είναι σημαντικό οι γονείς να αναζητούν στήριξη και το σχολείο συνέβαλε σε αυτό. Πολλές ευχαριστίες στο Κέντρο Πρόληψης που είναι πάντα δίπλα μας!!!!!