Συζήτηση για τη διατροφή

Την  Τετάρτη  ,29/03/2023, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο διατροφολόγος Κος Κουκούλης Αλέξανδρος, και ενημέρωσε τα τμήματα Α1,Α2 και Α3 για θέματα διατροφής, στα πλαίσια της ενότητας της γλώσσας, με πρωτοβουλία της Κα Παλαιού ,της Κα Γκούφα και της Κα Νικολούλη. Ο σκοπός ήταν τα παιδιά να ενημερωθούν για τις σωστές διατροφικές συνήθειες που πρέπει να υιοθετούν καθημερινά ,για να μπορούν να προβλέπουν και να έχουν υγιεινή ζωή και ως ενήλικες. Σηζητήθηκαν  θέματα που απασχολούν τα παιδιά όπως οι συνέπειες της κατανάλωσης γλυκών και ενεργειακών ποτών , η αξία των συχνών και ποιοτικών  γευμάτων  για μια ισορροπημένη διατροφή, τα συμπληρώματα διατροφής, ενώ είχε προηγηθεί ερωτηματολόγιο, για να ανιχνεύσουμε τις διατροφικές τους συνήθειες. Επίσης  τα παιδιά είχαν καταθέσει γραπτά τα ερωτήματά  τους, ώστε η συζήτηση να είναι πιο στοχευμένη στις προσωπικές απορίες τους .Ο διατροφολόγος προσέγγισε με παραδείγματα  έννοιες όπως θερμιδικό έλλειμμα ή  διατροφική ενέργεια  ή   ποια διατροφικά στοιχεία πρέπει να περιλαμβάνει ένα σωστό πρωινό ,ώστε να έχουμε ενέργεια χωρίς την πρόσληψη επιβαρυντικών θερμίδων. Ήταν μια εποικοδομητική συνάντηση για όλους και δεσμευτήκαμε να ανανεώσουμε το ραντεβού μας σύντομα.